Při výběru bruslí nechte dítě alespoň 7 minut obuté v utažených bruslích (nejlépe v bruslařském postoji), aby jste zjistili, zda brusle netlačí, neřeže skelet a dobře sedí na noze.
Začínající malí bruslaři často neudrží kotník rovně a následně dochází k tzv. „šmajdání“ dovnitř nebo vně, což může způsobit zdravotní komplikace s nohou stejně jako nevhodné boty. V nejhorším případě dokonce hrozí zranění v oblasti kotníku či bérce.
Při výběru bruslí si dejte pozor na kvalitní přezky, ložiska, která točí kolečky setrvačností, kvalitní kolečka a pevný jazyk s měkkou výztuhou.
Účastník kurzu inline bruslení by měl mít ochrannou helmu, chrániče a hlavně vhodné kvalitní inline brusle.
Pokud se rozhodnete svému dítěti zakoupit vlastní brusle, je potřeba zodpovědného výběru.
Vyznačují se nekvalitními materiály (měkký plast skeletu s ostrými hranami), které mohou řezat do dětských nožiček a to především kvůli nekvalitní vnitřní botičce. Dále jsou časté problémy s přezkami a s ne příliš kvalitními komponenty (rám, kolečka a ložiska), které znesnadňují dětem výuku na bruslích.
Často jsou tyto brusle brány jako velmi dobrý kup, protože ušetří koupi jednoho páru bruslí. Problémy většinou vznikají při měnění koleček za nože, při kterém jsou často nepříjemnosti. Dále ve snaze dát na trh “dvoje” brusle za jednu cenu jsou z nekvalitního materiálu (skelet, kolečka, rám, ložiska i nože). Dalším problémem je částečně odlišná technika bruslení na kolečkových bruslích a na ledě. Nejsou dostatečnou oporou pro bruslaře.
Tyto brusle jsou hračkou a ne sportovní pomůckou. Děti se na těchto bruslích nemohou naučit správně bruslit. Nedovolí jim to trénink naklopení bruslí při odrazu ani při další dovednostech. Dále tyto brusle často bývají opět z těch méně kvalitních materiálů a jejich komponenty příliš nefungují (problémy s rámem, kolečky a ložisky).